Życie śmieci – jak długo rozkładają się odpady?

admin
2 sierpnia 2017

Codziennie, w niemal każdym miejscu na świecie produkuje się niewyobrażalną ilość odpadów. Niestety nie wszystkie z nich trafiają na wysypisko – są składowane w lasach, wrzucane do rzek czy innych zbiorników wodnych.

Choć ich żywot ma swój kres, jest on na tyle długi, że konsekwencje zaśmiecenia Ziemi będą odczuwalne także dla kolejnych pokoleń.Warto zatem mieć świadomość tego, jak długo zajmuje naturze „pozbycie się” niechcianego przedmiotu.

 

  Szkło – raz wyprodukowane nie ulega rozkładowi. Na wyprodukowanie jednej tony szkła potrzeba 800 kg piasku, 280 kg wapnia, 230 kg sody, 30 kg kolorantów. Powstanie też ok. 10 m3 ścieków i zużyjemy ogromne ilości energii. Każda butelka czy inny szklany produkt może zostać całkowicie poddany recyklingowi, a produkcja szkła ze stłuczki szklanej wymaga mniej energii, niższej temperatury i wytwarza mniej ścieków (oraz oczywiście nie wymaga wydobycia surowców).

 Przedmioty z tworzywa sztucznego – przedmioty wykonane z plastiku i innych tworzyw sztucznych mogą rozkładać się od 100 do nawet ponad 500 lat. Zbudowane są z naturalnych i sztucznych polimerów, powstających w procesie obróbki ropy naftowej. Najbardziej znanymi tworzywami sztucznymi są: polichlorek winylu (PVC), polietylen oraz polistyren.

  Papier – chusteczka higieniczna może rozkładać się 3-4 miesiące. Na wyprodukowanie tony papieru konieczne jest ścięcie 10-18 drzew, 440 tys. litrów wody i energia 7,6 tys. KW. Znacznie mniej kosztuje produkcja papieru z makulatury. Papier kredowy nie jest odpowiednim materiałem wtórnym. Papier nie powinien być też bielony metodą ECF (wykorzystuje ona szkodliwy dwutlenek chloru).

Czas rozkładu przykładowych produktów:

Materiał bawełniany – 1-5 miesięcy
Chusteczki – 3 miesiące
Materiał wełniany – 1-5 lat
Niedopałek papierosa – 1-10 lat
Guma do żucia – 5 lat
Puszka aluminiowa – 50-200 lat
Woreczek z tworzywa sztucznego – 300 lat
Puszka konserwowa – 10 lat
Drewniane krzesło – 20 lat
Gumowa opona – 50-80 latCzar rozkładu

 

Dodaj komentarz