„Moje miasto bez elektrośmieci”

admin
22 października 2019

Zaprasza wszystkie placówki, które biorą udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci” do udziału drugiej odsłonie konkursu „Dzień bez elektrośmieci”.

Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci!

Aby wziąć udział w konkursie należy zorganizować minimum 2 zbiórki w terminie od 02 września 2019 do 29 maja 2020 r., przy czym:

  • jedna zbiórka musi odbyć się w terminie od 02 września do 29 listopada 2019 (zbiórka pt. „Dzień bez elektrośmieci”),
  • druga zbiórka musi odbyć się w dowolnym terminie do 29 maja 2020 r.

Pamiętajmy o minimum logistycznym przy organizacji zbiórki, które wynosi 500 kg na 1 zbiórkę.

Placówka oświatowa, biorąca udział w konkursie zobowiązana jest do przeprowadzenia aktywności edukacyjnej, z zakresu prawidłowego postępowania z elektrośmieciami w postaci np.: happeningu, pikniku edukacyjnego czy przedstawienia. Fotoreportaż z wydarzenia edukacyjnego, należy wgrać na www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl, w zakładce Mapa Eko Działań i opublikować je do 14 grudnia 2019 r.

Na zwycięskie szkoły czekają nagrody.

Nagroda główna: 

  • 10 500 punktów Funduszu Oświatowego, które można wymienić na dowolną pomoc dydaktyczną z Katalogu Pomocy Szkolnych, oraz
  • Kupon Sodexo o wartości 500 zł na doposażenie pracowni prowadzonej przez Koordynatora Programu

Jury przyzna także 5 wyróżnień:

  • 2000 punktów Funduszu Oświatowego, na zakup dowolnych pomocy dydaktycznych z Katalogu Pomocy Szkolnych, oraz
  • Kupon Sodexo o wartości 200 zł na doposażenie pracowni prowadzonej przez Koordynatora Programu

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 czerwca 2020 r. o godzinie 14:00.

Każda placówka, która zorganizuje zbiórkę w terminie od 02 września do 29 listopada 2019 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci i dokona zgłoszenia na Mapie eko działań, otrzyma 30 sztuk piórników ekologicznych. 

Więcej na stronie internetowej:

 

http://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl/?page_id=5793

Liście, Liście, Liście

admin
18 października 2019

Szanowani Państwo,

 

Zapierająca dech w piersi klimatyczna, złota polska jesień przysparza oprócz pięknych widoków, problem  zalegających liści.

Uprzejmie przypominamy, iż obowiązuje zakaz palenia liści oraz traw i innych odpadów powstałych w wyniku pielęgnacji ogrodów.

Grożą za to mandaty w wysokości nawet do 500 zł, a w skrajnych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.

Zalegające liście, trawa, krzewy, gałęzie itp. należą do frakcji odpadów ulegających biodegradacji.

Do końca listopada odpady zgromadzone w workach lub pojemnikach koloru brązowego odbierane są co tydzień zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych.

Zachęcamy również do założenia przydomowego kompostownika.

 

 

WYSTAWKA WIELKOGABARYTÓW Jesień 2019

admin
9 września 2019

Wystawka

Wielkogabarytowa

Mniej Plastiku

admin
17 maja 2019

Obowiązek mycia pojemników na odpady

admin
13 maja 2019

Szanowni Państwo,

Wydział Komunalnej Obsługi Miasta  uprzejmie przypomina, iż zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowego Sącza, pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, właściciel nieruchomości utrzymuje w odpowiednim stanie technicznym, sanitarnym i porządkowym i poddaje je dezynfekcji.Pojemniki powinny być myte i dezynfekowane przynajmniej 1 raz w kwartale  w taki sposób, aby nie doszło do skażenia środkami myjącymi i dezynfekującymi miejsca wykonywania tej czynności.

Czytaj dalej Obowiązek mycia pojemników na odpady

admin
15 marca 2019

Dwa razy w roku na terenie miasta Nowego Sącza dla nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej organizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego tzw. „wystawka”. Odpady należy wystawić najpóźniej do godziny 8.00 w dniu odbioru przed swoje posesje.

 

admin
1 marca 2019

ZERO WASTE – Nie wyrzucaj – wykorzystaj

admin
8 lutego 2019

Szanowni Państwo,

 

Każdy z nas rocznie wytwarza około 320 kg odpadów. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z górą śmieci jest ograniczenie ich ilości. Najlepiej zacząć już podczas następnej wizyty w sklepie. Ruszając na zakupy, pamiętajmy, że każdy nasz zakup ma wpływ na stan środowiska naturalnego. To właśnie dzięki naszym decyzjom przy kasie możemy znacznie ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci. 

Zapraszam Państwa do zapoznania się z nowym trendem, stylem życia  zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Mowa o  ZERO WASTE w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”.

Czytaj dalej ZERO WASTE – Nie wyrzucaj – wykorzystaj

Jak podarować drugie życie choince?

admin
21 stycznia 2019

Szanowni Państwo,

W związku z zapytaniami dotyczącymi sposobu pozbycia się choinek przekazujemy kilka możliwych rozwiązań co zrobić z wykorzystanym drzewkiem: Czytaj dalej Jak podarować drugie życie choince?

Bezwzględny zakaz spalania odpadów!!!

admin
26 listopada 2018

Szanowni Państwo,

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW w piecach domowych oraz na terenie nieruchomości.

W związku z tym informujemy, że zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U.2018.992 z dnia 24.05.2018) spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U.2018.992 z dnia 24.05.2018) art. 191 – „Kto, wbrew przepisowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”

Mandat do 500 zł

Grzywna do 5000 zł

Czytaj dalej Bezwzględny zakaz spalania odpadów!!!